Zašto i kako odvajati razvrstani otpad

Budući da se od početka 2022. godine smanjuje broj odvoza miješanog komunalnog otpada na jednom u dva tjedna, a i kako bi potaknuli na odgovorno ponašanje prema okolišu i otpadu, Baranjska čistoća napisala je upute, ali i razloge, za razvrstavanje otpada s ciljem uspješnog prelaska na odredbe novog Zakona o gospodarenju otpadom.

Cilj navedenog Zakona je poticati prelazak na gospodarstvo koje je u većoj mjeri kružno i u kojem se što duže zadržava vrijednost proizvoda, materijala i resursa, a stvaranje otpada se svodi na minimum. Kako bi tome doprinijela, Republika Hrvatska treba ostvariti sljedeće ciljeve:

  • najmanje 50% ukupne mase otpada proizvedenog u kućanstvima i otpada iz drugih izvora, čiji tokovi otpada su slični toku otpada iz kućanstva, uključujući barem papir, metal, plastiku i staklo, mora se oporabiti recikliranjem i pripremom za ponovnu uporabu
  • najmanje 55% mase komunalnog otpada mora se oporabiti recikliranjem i pripremom za ponovnu uporabu do 2025. godine
  • najmanje 60% mase komunalnog otpada mora se oporabiti recikliranjem i pripremom za ponovnu uporabu do 2030. godine
  • najmanje 65% mase komunalnog otpada mora se oporabiti recikliranjem i pripremom za ponovnu uporabu do 2035. godine.

Smanjenjem broja odvoza miješanog komunalnog otpada želi se potaknuti korisnike na odvajanje razvrstanog otpada i samim time smanjenje miješanog komunalnog otpada i biološkog otpada unutar njega.

Važno je da otpad pravilno razvrstamo svako u svom kućanstvu jer je onda i odlaganje i saniranje uvelike olakšano. Razvrstavanje otpada u kućanstvima olakšano je postojanjem kanti za svaku vrstu otpada. Većina korisnika Baranjske čistoće posjeduje kante za miješani komunalni otpad, papir te plastiku.

Miješani komunalni otpad

Miješani komunalni otpad se, na području djelovanja Baranjske čistoće, odlaže u crnu ili zelenu kantu, ovisno o lokaciji. U ovu kantu odlaže se, u vrećicama, samo ono što nije nikako moguće iskoristiti, kao što su zamašćeni papiri i krpe, spužve, vlažne maramice, ostatci duhana, higijenski ulošci, pelene, sadržaj vrećice usisavača, stiropor i slično.

Biološki otpad

Budući da smeđu kantu za biološki otpad nemaju još svi korisnici Baranjske čistoće, isti je dozvoljeno odlagati u miješani komunalni otpad. To se odnosi na kore od voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostatke kruha, dok se sav ostali biološki otpad, kao što je uvelo cvijeće, granje, otpalo lišće, otkos trave ili živice odlaže u specijalizirane vreće. Korisnici koji imaju smeđu kantu trebaju u nju odlagati dozvoljeni biološki otpad.

One koji su to u mogućnosti, potiče se na kompostiranje u svojim kućanstvima jer ne samo da je to korisno zbog zbrinjavanja otpada, već se od tog istog komposta dobiva ekološki prihvatljivo gnojivo koje se može iskoristiti dalje.

Otpadni papir

U kante plave boje odlaže se otpadni papir. Točnije, novine, časopisi, prospekti, katalozi, bilježnice, knjige, slikovnice, pisaći i kompjuterski papir, pisma, uredske tiskovine, papirnate vrećice, mape te kartonske kutije, a sve bez ljepljive trake, plastike ili stiropora. U plave kante ne smije se odlagati indigo i ugljeni papir, fotografije i fotopapir, nauljeni i prljavi papir, gumirane etikete ili pelene.

Otpadna plastika

U žute kante namijenjene otpadnoj plastici odlažu se polietilenske vrećice; folije; filmovi; mjehurasta ambalaža; boce od jestivog ulja, destilirane vode, sredstava za čišćenje i pranje ili kozmetike; čaše i posude od jogurta ili sira; ambalaža raznih prehrambenih proizvoda od pjesnastog polistirena tj. stiropora; višeslojna ambalažu, odnosno tetrapak; boce od osvježavajućih napitaka; čepovi, plastični tanjuri i pribor za jelo i slično. U žute kante ne smije se odlagati plastična ambalaža i limenke s ostacima boja, lakova i motornih ulja; plastična ambalaža i limenke s ostacima kemikalija; boce i limenke od zapaljivih i eksplozivnih tekućina te boce i limenke pod tlakom.

Otpadni metal i staklo

Otpadni metal i staklo, oni koji nemaju odgovarajuću kantu, mogu odložiti u druge kante koje imaju, kutije ili vrećice, ali je važno naglasiti koja vrsta otpad se nalazi unutra, natpisom ili odlaganjem u prozirne vrećice.

U metalni otpad spadaju isprane limenke i konzerve, metalni poklopci i čepovi te aluminijska folija. U metalni otpad ne odlažu se metalne cijevi, alati, žice, ambalaža jakih kemikalija i zapaljivih tvari, ambalaža sprejeva i boce pod tlakom, ambalaža boja i lakova te metalizirani papir. U stakleni otpad spada samo staklena ambalaža kao što su boce ili staklenke, a odlagati se ne smiju prozorsko staklo, automobilsko staklo, kristalno i optičko staklo, armirano staklo, laboratorijsko staklo, staklena vuna, žarulje i fluorescentne svjetiljke te porculanski i keramički predmeti.

Zeleni otpad

Od ove 2021. godine, korisnici Baranjske čistoće besplatno mogu preuzeti specijalizirane vreće za zeleni otpad koji se odvozi jednom mjesečno. Svaki korisnik može preuzeti onoliko vreća koliko mu je potrebno, a u njih se odlaže isključivo vrtni i zeleni otpad, kao što je uvelo lišće, trava, granje i slično.

* * *

O kojoj god vrsti otpada da se radi, važno je naglasiti da on treba biti primjereno odložen u odgovarajuću kantu tako da je poklopac kante uvijek zatvorena. Isto tako, otpad u kantu ne smije biti nabijen već tako odložen da prilikom pražnjenja gravitacijski ispadne iz kante.

Glomazni otpad

Dva puta godišnje Baranjska čistoća odvozi i glomazni otpad, a što točno spada u ovu vrstu otpada pročitajte na sljedećoj poveznici.

(Izvor teksta i fotografije: baranjskacistoca.hr)